Electronic commerce isometric design concept with online store delivery truck unloading of package elements vector illustration

En Kısa Haliyle Pazaryeri Ne Demek?

Online pazaryeri nedir?

Online pazaryeri oyuncaktan giyime, oto yedek parçasından mobilyaya, gıdadan kozmetiğe akla gelebilecek her kategoriden ürün ve markanın bir arada bulunduğu ve satıldığı web siteleri veya uygulamalardır. Online pazaryerleri, tam olarak fiziksel dünyadaki çarşıların, AVM’lerin ve mahalle pazarlarının internetteki karşılığıdır. Bu platformlarda satıcılar dükkanlarını açarak ürünlerini sergiler, alıcılar ise birçok çeşit arasından istedikleri ürünleri seçebilirler.

Online pazaryerlerinin günümüzde bu denli popüler olmasının en büyük nedeni, satıcıları ve alıcıları internet üzerinden buluşturmasıdır. E-ticaretin, gelişen teknolojiyle birlikte geleneksel ticaretin yerini almaya başlaması sayesinde büyüyen pazaryerleri, hem perakendeci KOBİ’leri fiziksel mağaza masrafından hem de tüketicileri almak istedikleri bir ürünü alabilmek için evden çıkma derdinden kurtarıyor.

Online pazaryerleri hangileri?

Türkiye’nin en büyük online pazaryerleri olarak GittiGidiyor, n11, Trendyol ve Hepsiburada‘yı gösterebiliriz. Bu pazaryerlerinin yanı sıra dünya çapındaki en büyük 3 pazaryeri olan Amazon, eBay ve AliExpress de ülkemizde oldukça popüler.

GittiGidiyor, n11, Amazon ve AliExpress gibi birçok farklı sektörden ve kategoriden ürünün bir arada bulunduğu pazaryerleri olduğu gibi, tek sektör odaklı spesifik ürünlerin satıldığı G2A, Shutterstock ve Udemy gibi pazaryerleri de mevcut.

.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *